Adıyaman Tütün Kullanım Zararları Nelerdir

Adıyaman Tütün Kullanım Zararları Nelerdir

Oldukça eski bir tarihi bulunan tütün bitkisi aslında dünyanın en önemli bitki türlerinden biridir. Günümüzde pek çok farklı alanda kullanılmasına rağmen, ne yazık ki insan sağlığına zararlı olan sigara üretiminde daha çok biliniyor. Başta Amerika ve Balkan ülkeleri ile Türkiye olmak üzere pek çok değişik ülkede yetiştirilmektedir. Tütünler özellikle sigara yapımında farklı bölgelerdeki ürünlerin bir araya getirilmesi ile harman sağlanması üzerinden hazırlanır. Özellikle Türkiye için adıyaman tütünü, Karadeniz ve Ege bölgesinde tütünler ile Güneydoğu Anadolu kapsamındaki şehirler üzerinden tütünler sigara için kullanılır.

  Tütün Kullanım Alanları

  Tütün günümüzde geniş bir yelpaze altında farklı yerlerde kullanılmaktadır. Türkiye'de çelikhan tütünü ile beraber değişik bölgelerde yetiştirilen tütünler amaca uygun şekilde değerlendirilir.

  - Sigara üretimi,

 - Çiğneme yoluyla kullanım,

 - Böcek öldürmek amaçlı,

 - Sabun sanayisi,

 - Kolonya,

  Bu ve benzeri pek çok değişik alanda tütün kullanımı günümüzde oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış durumda. Bu doğrultuda adıyaman tütünü ile beraber Türkiye'nin farklı şehirlerindeki yetiştirilen tütünler, bu yüzden dünya çapında oldukça önemli bir yere sahiptir.

  Tütün Kullanımı

  Başta sigara sektörü olmak üzere pek çok farklı alanda tütün kullanımı gerçekleşmektedir. Hassas bir bitki olarak öne çıkan tütün, belirli hava koşullarına uygun şekilde aşamalı olarak yetiştirilir. Bu doğrultuda çelikhan tütünü ile beraber pek çok değişik noktada üretimi gerçekleştiren tütünler farklı koşullar altında ele alınır. Farklı alanlarda tütünler kullanırken içeriğine bağlı olarak değerlendirilir.

  Örneğin sigara tüketimi noktasında nikotin en önemli unsurdur. Aynı zamanda nikotin tozları böcek öldürme açısından böcek ilaçları için kullanılmaktadır. Yağ bakımından zengin olan tütün tohumları ise sabun üretiminde önemli bir potansiyel teşkil ediyor. Yine farklı kokusu eşliğinde içeriğindeki özel yapı ile kolonyanın üretiminde ciddi bir yere sahiptir. Bu gibi daha pek çok değişik alanda tütünler yetiştirilmek suretiyle özel yöntemler üzerinden kurutulmak suretiyle kullanılır.

  Türkiye’nin Farklı Bölgelerinde Tütün Üretimi ve Kullanımı

  Türkiye'nin değişik bölgelerinde hava koşullarına ve aşamalara bağlı olarak değişik tütünler üretilir. Türk tütünü oryantal ismiyle bilinir ve hem fiziksel hem de özellik bakımından değişkenlik gösterir. Örneğin Karadeniz tütünü daha koyu ve büyük olurken, Ege tütünü daha küçük ve sarıya kaçan bir renge sahiptir.

  Güneydoğu Anadolu tütünü ise turuncu renge kayan bir renk üzerinden orta boyludur. Aynı zamanda koku bakımından değişkenlik gösteren adıyaman tütünü, Karadeniz ve Ege tütünleri gibi bütün bölgelerdeki tütünler farklılık ortaya çıkarır. Böylece bu farklılık ile beraber tütünler dünya çapında birçok değişik alanda kullanım imkanı sağlamaktadır.

  Yeni Kullanım Alanları İçin Tütün Çalışması

  Sürekli olarak laboratuvar koşullarında yapılan çalışmalar doğrultusunda, tütünün kullanımı için değişik konular ele alınıyor. Bu koşullarda yapılan çalışmalar ile tütünün yeni kullanım alanları keşfedilmeye çalışılmaktadır. Böylece çelikhan tütünü, Adıyaman tütünleri ve farklı bölgedeki tütünler değişik sektörler için değerlendirme imkanı tanıyabilir.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ