Adıyaman Tütüne Başlamak Sağlığa Zararlıdır

Adıyaman Tütüne Başlamak Sağlığa Zararlıdır

Sigara fiyatlarının zam üstüne zam aldığı şu günlerde tütün mamullerine bağımlı olan insanlar gelirlerinin bir kısmını sigaraya harcamaktan çekinebilirler. Tabii ki bu tür bir zarar sağlık söz konusu olduğunda çok küçük gibi kalacaktır. Fakat söylediğimiz gibi sigara, bir türlü bırakamayan aynı zamanda da azımsanmayacak miktarda bir parayı sigaraya harcamak istemeyen insanlar akın akın tütünlere doğru yol almaktadırlar.

  Tütün Satan Yerler

  Tütünlerin popülerleşmesiyle birlikte tütün satan birçok yer açılmaya başlandı. Başta Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü olmakla beraber daha birçok tütün türü satışa sunuluyor. Özellikle işlek yerlerde bulunan bu tür işletmelerin artmasıyla da anlaşılabileceği üzere tütün satışları gün geçtikçe artmaktadır. Buralarda tütün satıldığı gibi aynı zamanda sarılmış halde bulunan sigaralar da satışa sunulmaktadır. Tütün sarmak isteyenlerin yanında almaları gereken bazı gereklilikler de vardır. Bunlar tütünün sarılacağı kağıt veya sarıldıktan sonra tütün taşımak için bir tabaka olabileceği gibi tütün sarmak için gerekli yeterliliğe sahip olmadığını düşünen insanlar için bu işin makineleri de alınabilir.

  Daha mı Zararlı

  Çevremizden de çokça duyabileceğimiz gibi birçok insan Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünü gibi alternatiflere yönelmişlerdir. Peki tekel veya market gibi kolay ulaşılabilen yerlerden alınan hazır sigaralar mı daha zararlı yoksa tütün mü? Bu konudaki tartışmalar çok uzun zamandır devam ediyor. Bu sorunun cevabı bulunulan duruma göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Örnek verecek olursak hazır sarılmış olarak satın almak istediğiniz tütünün sarılış koşullarını veya içine gerekli miktarda koyup koymadıklarını bilemezsiniz. Tartışmalarda ortaya sunulan başka bir konu ise sarma tütünlerin filtresinin olmaması veya tam olarak yeterli gelmemesidir. Fakat en sonunda bu soruya verilebilecek en net ve en doğru cevap ikisi de demek olacaktır. Durumlar değişse bile dışarıdan tütün almak veya tekellerde satılan sigaralardan kullanmak aynı sonuca ulaşan farklı yollar olmaktan öteye gidemezler.

  Tütün Sarmak

  Sigaranın alternatifleri arasında en ucuz fakat aynı zamanda da çok uğraş gerektiren bir yoldur. Bu yolun tek artısı sigaranın içerisine koyacağınız tütünü sizin seçmeniz olacaktır. Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünü gibi daha popüler olmuş ve daha kolay ulaşılabilecek tütünleri tercih edebileceğiniz gibi daha farklı tütün türlerinin de bulunması mümkündür. Eğer daha önce bir deneyiminiz yoksa tütün sarma işi çok zor bir hal alabilir. Nasıl sarıldığını öğrenseniz bile türlü komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Tabii ki bu işin de kolay bir yolu var. Daha önceden de belirttiğimiz gibi Tütün sarma makineleri kolay yol isteyen insanlar için bir kaçış yolu olabilir. Bu aletlerin ortaya çıkmasıyla beraber tütün saramayan insanlar bahsettiğimiz gibi kendileri sarmak yerine bu aletlerde tütünlerini sarabilirler. Fakat şu da bir gerçek ki sigara fiyatları sebebi ile tütüne başlayan insanlar bir de tütün makinesine para ödemek istemeyebilir.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ