Adıyaman Tütünler Bölgelerine Göre Nasıl Anlaşılır?

Adıyaman Tütünler Bölgelerine Göre Nasıl Anlaşılır?

Tütün yetiştiriciliği dünya çapında olduğu gibi Türkiye'de de oldukça yoğun şekilde devam ediyor. Her ne kadar son zamanlarda üreticiler zorluk yaşasalar dahi, yine de bu zorluklara rağmen çalışmalar değişik bölgelerde sürmektedir. Bu doğrultuda bölgelere bağlı olarak oryantal tütün olarak bilinen Türk tütünleri fiziksel açıdan değişkenlik göstermektedir. Tabii sadece fiziksel değil aynı zamanda karakteristik özellikleri kapsamında da öne çıkıyor. Bunlar içerisinde adıyaman tütünü ile beraber değişik bölgeler üzerinden pek çok tütünü söylemek mümkün.

 

 Fiziksel Açıdan Farklı Bölgelere Göre Türk Tütünleri

 

 Fiziksel özelliklerine göre Türk tütünleri bölgesel açıdan değişkenlik gösterir. Bu doğrultuda çelikhan tütünü ile beraber birçok değişik tütün farklı fiziksel özelliklere ve boyutlara sahiptir. Buna bölgesel açıdan genel anlamda bakmak gerekirse örneğin Ege Bölgesi tütünleri orta boyutlarda ve daha çok sarı renklidir.

 

 Ancak Karadeniz tütünü ise daha büyük boyutlara sahip olan ve koyu renkli tütünlerdir. Güneydoğu Anadolu tütünü ise Ege bölgesi ile Karadeniz bölgesi tütünlerinin boyutları arasında yer alan ve yine koyu renkli tütünlerden biridir. Daha çok kızıla çalan bir rengi olduğunu söylemek mümkün.

 

 Damarlı Damarsız Türk Tütünleri

 

 Tütünlerin hem kalitesi hem de fiziksel özellikleri noktasında damar yoğunluğu da değişkenlik yaratır. Aynı şekilde boyutları ile beraber Karadeniz tütünü damarlar açısından da daha kalındır. Ege tütünü ile Güneydoğu Anadolu tütün ise daha ince ve az damara sahip tütünler olarak öne çıkıyor. Sigara üretimi ile beraber pek çok farklı üretim noktasında da bu damar miktarı ve yoğunluğu üzerinden, adıyaman tütünü ile diğer tütünler buna uygun şekilde ele alınmaktadır.

 

 Kokusuna Göre Türk Tütünleri

 

 Türk tütünleri genel olarak diğer ülkelerdeki türlere göre daha güzel kokuya sahiptirler. Aynı zamanda yumuşak bir içim ayrıcalığı tanıdıkları için özellikle sigara üretiminde büyük öneme sahiptirler. Tabii ülke içinde kokuları bölgesel açıdan da farklılık yaratabilmektedir.

 

 Özellikle Karadeniz tütünü çok daha yoğun ve zorlayıcı bir kokuya sahiptir. Tütün işleme fabrikalarında ele alındığı zaman çoğu dönemlerde koku açısından zorluk yaratan tütündür. Ancak yine de oryantal tütün dünya çapında çelikhan tütünü ile beraber tüm Türk tütünleri konusunda en yumuşak tada ve kokuya sahiplerdir.

 

 Dünya Çapında Farklı Tütünler

 

 Dünyanın birçok yerinde tütün yetiştiriciliği yoğun olarak devam etmektedir. Hava koşulları ve iklim şartlarına bağlı olarak pek çok açıdan tütünler değişkenlik gösterir. Özellikle karakteristik yapıları ile beraber fiziksel açıdan farklılık yaratabilmektedir. Tıpkı adıyaman tütünü ile beraber Türkiye'nin diğer bölgelerindeki tütününün farklılık yarattığı gibi, dünya çapındaki tütünler de değişik özellikler ortaya çıkarır.

 

 Kaliteli Türk Tütünü

 

 Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın çelikhan tütünü ile birlikte diğer tüm Türk tütünleri dünyanın en kaliteli bitkileridir. O yüzden her ne kadar sağlık açısından zarar teşkil etse dahi başta sigara olmak üzere; kolonya, sabun üretimi ile böcek ilacı gibi pek çok değişik üretim noktasında değerlendirilir.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ