Adıyman Tütün üreticilerinin hapse girmesine neden olacak yasa 1 yıl ertelendi

Adıyman Tütün üreticilerinin hapse girmesine neden olacak yasa 1 yıl ertelendi

2 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girmesi beklenen ve tütün üreticilerinin hapse girmesine yol açacak yasa teklifi, CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin parlamentoda tüm siyasi gruplara yaptığı çağrı sonucu TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Milletvekili, ertelemenin yeterli olmayacağını ve tütün ticaretine sınırlama getiren yasağın tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi. Fakat erteleme yapılmasaydı, açık satış yapan tütün üreticileri hapis cezasıyla yüz yüze kalacaktı.

CHP’li Tutdere’nin meclis çatısı altında tütüncülerin haklarını korumak için uzun süredir yürüttüğü muhalefet sonuç verdi. 2 Temmuz 2019 tarihinden itibaren tütün ticaretine hapis cezası öngören yasanın yürürlüğünün ertelenmesi talebiyle kanun teklifi veren Tutdere, TBMM Genel kurulunda yapmış olduğu konuşmada, teklifine tüm siyasi parti gruplarından destek talep etmişti. Genel Kurul’da kabul edilen kanuna göre, hapis cezasının uygulanması 1 yıl sonraya ertelenmiş oldu.

“TÜTÜN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Tutdere konuyla ilgili yaptığı açıklamada “2017 yılında çıkarılan kanunla sarmalık tütün ticareti yapmak, tütün bulundurmak ya da nakletmek için 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştü. Daha önce, bu hapis cezasının tamamen ortadan kaldırılması için parlamentoya kanun teklifimizi sunmuştuk. Bu kanun teklifimiz de yakında Genel Kurul’da görüşülecek. Umarız ki yapılacak değişiklikle bu hapis cezası tamamen ortadan kaldırılır. Plân ve Bütçe Komisyonu’nda bulunan teklifimizde ise cezanın en az 2 yıl süreyle ertelenmesini talep ettik. Ancak, komisyondan geçen yasa teklifinde de bu süre 2 yıl olmasına rağmen, iktidar baskılara dayanamayıp bu süreyi 1 yıla çekmiştir. İlgili yasal çalışmaların yapılması ve üreticilerin kooperatif ve tesislerini kurabilmeleri için cezanın en az 2 yıl süreyle ertelenmesi gerekirdi. Tütün üreticilerimiz adına bu adımı attığımız için mutluyuz. Mücadelemiz sürmeye devam edecek. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için üreticilerimiz ve halkımızla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Milletvekili Tutdere meclis çatısı altında “Türkiye’de üretilen yerli ve yabancı sigaraların üretiminde yerli tütün kullanılması ve yerli tütünün yaygınlaştırılması amacıyla” bir meclis araştırma komisyonu kurulmasını da teklif etti. Tütüncülük ve tütün üretimi konusuyla ilgili olarak Bakanlıklara çok sayıda soru önergesi veren Tutdere, milletvekilliği seçimi döneminde vatandaşa sözünü verdiği tütün yasasını meclise sundu ve “Yerli tütün üreticilerinin korunması hakkında kanun teklifi” hazırladı. Bu konudaki son kanun teklifi ise tütüncüleri kaçakçı olarak niteleyen yasanın 2 yıl süreyle ertelenmesi yönünde oldu.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ