Tütün Kullanımının Zararları Nelerdir

Tütün Kullanımının Zararları Nelerdir

Tütün dünya genelinde büyük bir oranda sigara üretimi konusunda kullanılan bir bitki türüdür. Dünyanın pek çok yerinde üretildiği gibi özellikle Türkiye adına önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Her ne kadar dünya genelinde yüksek oranda içime sahip olsa dahi, insan sağlığı konusunda ciddi zararlar teşkil etmektedir. İçeriğinde dünyanın farklı ülkelerinden tütün çeşitleri ile beraber, Türkiye adıyaman tütünü ve daha pek çok değişik tütün yer almaktadır.

  Tütün Kullanımı Zararları

  Tütün daha çok sigara olarak üretim ile beraber kullanılır ve pek çok farklı zarara sebep olabilmektedir. Vücuttaki pek çok farklı organa ciddi zararlar teşkil eden sigara, tütün içerisindeki başta nikotin olmak üzere binlerce unsur nedeniyle hayatı tehlikeye atmaktadır. Başta akciğer olmak üzere pek çok organ için hücreleri hasar verecek yapıların ortaya çıkmasına sebep olur. Özellikle kanser problemi akciğer üzerinden ortaya çıkan önemli unsurlardan biridir. Bu sebepten çelikhan tütünü ile beraber Türkiye'deki bütün tütünlerin yanı sıra dünya çapında tütünler aynı durumu yaratabilmektedir.

  Pasif İçiciler İçin Tütünün Zararları

  Sigara konusunda aktif kişiler çok ciddi sorunlar ile ileriki yaşamlarında karşı karşıya kalabilmektedir. Ancak bu durum sadece aktif kullanıcılar adına değil, aynı zamanda pasif içiciler için de önemli sorunlar teşkil edebilmektedir. Özellikle sigara içen birinin yanında durarak dumanı çekmek aynı tehlikeyle karşı karşıya bırakabilmektedir.

  Üstelik duman sadece nefes ile değil aynı zamanda cilt üzerinden de kana karışan potansiyel oluşturmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için sigara içenleri mümkün olduğu kadar yanından uzak durmak gerekir. Bu doğrultuda adıyaman tütünü ve diğer bütün tütünlerin içeriğinde yer alan zararlı etmenler, sigara üretimi ile beraber dumanı üzerinden çevresel tehlikeyi yaratabiliyor.

  Tütün İçerisindeki Zararlı Etmenler

  Tütün içerisinde pek çok farklı zararlı unsur bulunmaktadır. Bu zararlı maddelerin %70'ten fazlası kanser tehdidi ile kişiyi karşı karşıya bırakabiliyor.

  - Formaldehit,

 - Karbonhidrat,

 - Amonyak,

 - Siyanür,

 - Kadmiyum,

 - Naftalin,

  Bu gibi daha pek çok farklı unsur insan sağlığını tehdit edici bir etmen oluşturmaktadır. Bu etmen çelikhan tütünü ile beraber bütün farklı tütünler üzerinden sigara ile beraber insana geçer.

  Yaşamı Tehdit Eden Sigara

  Sigara her yıl değişkenlik gösteren ancak milyonlarca insanı bulan ölüm ile karşı karşıya getirmektedir. Bu durum hem aktif hem de pasif içiciler sebebiyle ortaya çıkabiliyor. Bu durum trafik kazaları ve madde kullanımı gibi pek çok durumdan daha fazla sayı ortaya çıkarabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için ise mutlaka sigara içimi çok azaltılmalı ya da tamamen bırakılmalıdır. Böylece adıyaman tütünü ile beraber diğer tüm ürünler içerisinde bulunan tehlikeli maddelerden uzak durmak mümkün.

  Tütünün Farklı Kullanımları

  Tütün birçok değişik unsur kapsamında kullanım imkanı sağlamaktadır. Bu doğrultuda çelikhan tütünü ile beraber Türkiye'de yetişen tüm tütünler sigara dışında; kolonya üretimi, sabun üretimi ya da böcek ilacı gibi pek çok üretim üzerinden değerlendiriliyor.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ