Tütün Yetiştiriciliği Türkiye'de Hangi Bölgelerde Yapılıyor

Tütün Yetiştiriciliği Türkiye'de Hangi Bölgelerde Yapılıyor

Tütün bitkisi dünya çapında en önemli bitki türleri arasında yer alır. Farklı amaçlar altında kullanılan bu tütün en çok sigara amaçlı değerlendirilmektedir. Dünyanın değişik ülkelerinde yetiştirilen tütün, farklı mevsim şartlarına uygun şekilde gerçekleştirilir. Bu da bölgeye bağlı olarak pek çok farklılık ortaya çıkarmaktadır. Durum Türkiye'de de aynıdır. Ülkenin değişik bölgelerinde farklı fiziksel özelliklere sahip tütün çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında Adıyaman tütünü, Ege tütünü ya da Karadeniz bölgesi için ele alınan tütünler bulunmaktadır.

  Bölgeye Göre Türkiye'de Tütün Yetiştiriciliği

  Bölgeye bağlı olarak tütün yetiştiriciliği değişkenlik gösterir. Mevsim şartları ile beraber bölgenin özelliklerini alan tütünler, özellikle fiziksel açıdan farklı boyutlar ve ayrıcalıklar sunar. Buna bağlı olarak değişik yüzdeleri üzerinden tütünler işleme alınır ve süre sonunda sigara üretimi sağlanır. Bu doğrultuda Çelikhan tütünü ve benzeri gibi birçok değişik tütün için farklı bölgeler üzerinden üretim gerçekleşmektedir.

  - Ege Bölgesi,

 - Karadeniz Bölgesi,

 - Doğu Anadolu Bölgesi,

 - İç Anadolu Bölgesi,

  Genel olarak daha çok yoğun şekilde bu bölgelerde tütün yetiştiriciliği gerçekleşir. Her bölgenin kendi özellikleri ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak, tütünlerde değişik açılardan farklılık yaratmaktadır.

  Boyutları ve Özellikleri ile Bölgelerine Göre Tütünler

  Görsel ve fiziksel olarak boyutları üzerinden tütünler bölgelerine bağlı şekilde farklılık yaratır. Örneğin Adıyaman tütünü Karadeniz bölgesindeki tütünlere göre biraz daha küçük boyutludur. Daha açık renklidir ve damarları daha azdır. Ege tütünü ise en küçük boyuta sahip tütünler arasında yer alır. Genelde kurutulduğu zaman açık sarı renk haline gelir ve tütün işleme fabrikalarına gönderilir. Karadeniz tütünü ise en büyük boyuta sahip ve en koyu tütünlerden biridir. Diğer yandan oldukça yoğun bir kokuya sahip olduğunu da dile getirmek mümkün.

  Belirli Oranlar Üzerinden Bölgelerine Göre Tütünler

  Sigara için kullanılacak olan tütünler farklı bölgelerden toplanmak suretiyle değişik yüzdeler üzerinden ele alınır. Belirli oranlar ile beraber bir araya getirilen tütünler, üretim kapsamında sigara fabrikalarına gönderilir. Bu oranlar Çelikhan tütünü, Ege tütünü, Karadeniz ya da Adıyaman tütünleri gibi birçok değişik çeşitleri üzerinden ele alınır.

  Böylece süreç sonunda farklı tatların doğru oran altında yakalanması için istenilen denge elde edilir. Bu noktada doğru oranın elde edilmesi büyük öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı Türkiye'nin değişik bölgelerinden Adıyaman tütünü ve diğer tütünler buna uygun şekilde alınır ve işleme fabrikalarında toplanır.

  Bölgeye Bağlı Olarak Tütünler

  Sigara her ne kadar insan sağlığı açısından önemli bir tehdit oluştursa dahi, dünya çapında çok fazla kullanımı gerçekleşiyor. Bu kullanım nedeniyle Çelikhan tütünü ile beraber Türkiye çapındaki farklı bir bölge üzerinden, dönemine göre yoğun şekilde tütün yetiştiriciliği ve toplanması gerçekleşir. Yıllar İçinde tecrübe edilmiş olan tütün yetiştiricileri, mevsim şartlarına uygun şekilde teknolojiden de yararlanarak bu üretimi sağlar. Üretim aynı zamanda bölgeye göre de değişkenlik yaratır.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ